PHOTOGRAPHS, AND DETAILED RESULTS, FROM THE WEEKLY COMPETITIONS

NOVEMBER 2023 TO OCTOBER 2024



-Go to Front Page-
*************************************************************************


TUESDAY JULY 2nd 2024


THE FIFTH OF EIGHT SINGLES COMPETITIONS TOWARDS THE BRIAN RADCLIFFE TROPHY


22 PLAYERS


THE WINNERS
BRIAN SPARY (Centre) WINS THE SINGLES COMPETITION WITH 19 POINTS, AND THE TEAM COMPETITION WITH PAUL STREET AND VIC BROWN (43 POINTS)



THE SINGLES COMPETITION:-

SECOND:- John Billington (17 points)

THIRD:- John Holgate (16 points cpo)

FOURTH:- Stuart Wagstaffe (16 points)




THERE WERE NO "TWO'S"


THE WINNER OF THE NAME CARD :- GEOFF ALLEN


*************************************************************************


THURSDAY JUNE 27th 2024


4 BALL BETTERBALL


20 PLAYERS


THE WINNING PAIR
JOHN HOLGATE and ALLAN FROST (20 points)



SECOND:- Geoff Allen and Brian Spary (19 points)

THIRD:- Geoff Beard and Charlie Middlewood (17 points)





THE WINNER OF THE "TWO'S" PRIZE:- CHARLIE MIDDLEWOOD



THE WINNER OF THE NAME CARD :- MIKE SMITH



*************************************************************************


THURSDAY JUNE 20th 2024


THE LADY PRESIDENT'S PRIZE


3 MAN TEAM (2 TO SCORE)


24 PLAYERS


THE WINNERS
ANN SMITH WITH CHARLIE MIDDLEWOOD, VIC BROWN AND JOHN HOLGATE (34 points)



MANY THANKS TO ANN FOR SPONSORING THE COMPETITION (AND FOR BRINGING A WARM SUNNY DAY!)



SECOND:- Geoff Beard, John Billington and Dave Taylor (32 points)

THIRD:- Andy Cox, John Smith and Brian Spary (30 points cpo)

FOURTH:- Paul Rainford, Stuart Wagstaffe and John Waterhouse (30 points)





THE WINNER OF THE "TWO'S" PRIZE:- JOHN WATERHOUSE



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS



*************************************************************************


THURSDAY JUNE 20th 2024


THE LADY PRESIDENT'S PRIZE


3 MAN TEAM (2 TO SCORE)


24 PLAYERS


THE WINNERS
ANN SMITH WITH CHARLIE MIDDLEWOOD, VIC BROWN AND JOHN HOLGATE (34 points)



MANY THANKS TO ANN FOR SPONSORING THE COMPETITION (AND FOR BRINGING A WARM SUNNY DAY!)



SECOND:- Geoff Beard, John Billington and Dave Taylor (32 points)

THIRD:- Andy Cox, John Smith and Brian Spary (30 points cpo)

FOURTH:- Paul Rainford, Stuart Wagstaffe and John Waterhouse (30 points)





THE WINNER OF THE "TWO'S" PRIZE:- JOHN WATERHOUSE



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS



*************************************************************************





THURSDAY JUNE 13th 2024


TEXAS SCRAMBLE


20 PLAYERS


THE WINNING THREESOME
VIC BROWN, JOHN HOLGATE AND CHARLIE MIDDLEWOOD (36.75 net)



SECOND:- Paul Rainford, Stuart Wagstaffe and John Waterhouse (38.00 net)

THIRD:- Brian Best, Phil Best and Gordon Howard (42.75 net)





THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PETER SCHOFIELD



*************************************************************************


TUESDAY JUNE 4th 2024


THE FOURTH OF 8 SINGLES COMPETITIONS TOWARDS THE BRIAN RADCLIFFE TROPHY


18 PLAYERS


THE WINNER
PAT GREENE (21 points)


SECOND:- Phil Best (15 points cpo)

THIRD:- Mike Smith (15 points)



THE WINNERS OF THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION:- PHIL BEST, PAT GREENE AND MIKE SMITH (51 points)




THERE WERE NO "TWO'S"


THE WINNER OF THE NAME CARD :- IAN MacKENZIE


*************************************************************************


THURSDAY MAY 30th 2024


THE SHARPE CUP


23 PLAYERS


THE WINNER
PAUL STREET (39 points)



SECOND:- Pat Greene (33 points cpo)

THIRD:- Brian Allen (33 points cpo)

FOURTH:- Gordon Howard (33 points)





THE WINNERS OF THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION
BRIAN ALLEN AND PAT GREENE (66 points)



THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- DAVE TAYLOR



*************************************************************************


TUESDAY MAY 21st 2024


4 BALL BETTERBALL


15 PLAYERS


THE WINNERS
PAUL STREET AND BRIAN ALLEN (19 ponts cpo)



SECOND:- Allan Frost and John Holgate (19 points)

THIRD:- Brian Best and Phil Best (17 points)





THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- "THE GEMS"



*************************************************************************


THURSDAY MAY 16th 2024


3 MAN TEAM (2 TO SCORE)


18 PLAYERS


THE WINNING TRIO
MARTIN STIMSON, PHIL BEST AND BRIAN BEST (31 ponts cpo)



SECOND:- Trevor Cash, Barry Cotton and Allan Frost (31 points)

THIRD:- Vic Brown, Pat Greene and Paul Rainford (28 points)





THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PHIL BEST



*************************************************************************


TUESDAY MAY 7th 2024


TEXAS SCRAMBLE


18 PLAYERS


THE WINNERS:- KEITH JACKSON, CHRIS JONES AND JOHN HOLGATE (39.25 net)



SECOND:- Allan Frost, Ian MacKenkie and Paul Street (30.75 net)

THIRD:- Brian Allen, John Billington and Martin Stimson (41.00 net)





WINNER OF THE "TEAM TWO'S" PRIZE:- GEOFF ALLEN, VIC BROWN AND GORDON HOWARD



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PHIL BEST


*************************************************************************


THURSDAY MAY 2nd 2024


THE THIRD OF 8 SINGLES COMPETITIONS TOWARDS THE BRIAN RADCLIFFE TROPHY


23 PLAYERS


THE WINNER:- PAUL STREET (17 points)


SECOND:- Ken Lunn (16 points)

THIRD:- Allan Frost (15 points)



THE WINNERS OF THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION:- JOHN BILLINGTON, ALLAN FROST AND PAUL STREET (40 points)




THERE WERE NO "TWO'S"


THE WINNER OF THE NAME CARD :- CHRIS JONES


*************************************************************************


THURSDAY APRIL 25th 2024


TEXAS SCRAMBLE


23 PLAYERS


THE WINNERS:- ALLAN FROST, JOHN SMITH AND MARTIN STIMSON (39.00 net)



SECOND:- Vic Brown, John Holgate and Brian Spary (30.25 net)

THIRD:- Brian Best, Phil Best and John Billington (41.00 net)





WINNER OF THE "TEAM TWO'S" PRIZE:- ALLAN FROST, JOHN SMITH AND MARTIN STIMSON. KEVIN HAYNES, PAUL RAINFORD AND JOHN WATERHOUSE



THE WINNER OF THE NAME CARD :- ALLAN FROST


*************************************************************************


THURSDAY APRIL 18th 2024


THE SECOND OF 8 SINGLES COMPETITIONS TOWARDS THE BRIAN RADCLIFFE TROPHY


23 PLAYERS


THE WINNER:- PAUL RAINFORD (18 points)


SECOND:- Stuart Wagstaffe (17 points)

THIRD:- Barry Cotton (14 points)



THE WINNERS OF THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION:- TREVOR CASH, KEVIN HAYNES AND STUART WAGSTAFFE (43 points)




THERE WERE NO "TWO'S"


'NEAREST-THE-PIN' WINNER :- CHRIS JONES


THE WINNER OF THE NAME CARD :- JOHN BILLINGTON


*************************************************************************


THURSDAY APRIL 11th 2024


THURSDAY APRIL 4th 2024


THURSDAY MARCH 28th 2024


THURSDAY MARCH 21st 2024


NO COMPETITIONS ON THESE FOUR DATES


*************************************************************************


THURSDAY MARCH 14th 2024


THE ARTHUR BURGESS TROPHY


4BBB


24 PLAYERS


THE WINNERS- IAN MacKENKIE AND PAUL STREET (21 points)


SECOND:- Ken Lunn and Mike Smith (20 points)

THIRD:- Pat Greene and Stuart Wagstaffe (19 points)



THERE WERE NO "TWO'S"


*************************************************************************


THURSDAY MARCH 7th 2024


THE FIRST OF 8 SINGLES COMPETITIONS TOWARDS THE BRIAN RADCLIFFE TROPHY


24 PLAYERS


THE WINNER:- JOHN WATERHOUSE (19 points)


SECOND:- Mike Smith (18 points)

THIRD:- Chris Jones (17 points)



THE WINNERS OF THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION:- GEOFF ALLEN, GORDON HOWARD AND CHRIS JONES (45 points)






WINNERS OF THE "TWO'S" PRIZE - KEN LUNN, GEOFF BEARD, ANDY COX



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PAUL RAINFORD


*************************************************************************


THURSDAY FEBRUARY 29th 2024


4 BALL BETTERBALL


17 PLAYERS


THE WINNERS:- BRIAN ALLEN AND MARTIN STIMSON (26 points)



SECOND:- Chris Jones and Charlie Middlewood (22 points)

THIRD:- Paul Rainford and Paul Street (21 points cpo)

FOURTH:- Chris Jones and Allan Frost (21 points)





WINNER OF THE "TWO'S" PRIZE - CHRIS JONES



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS


*************************************************************************


THURSDAY FEBRUARY 22nd 2024


NO COMPETITION


*************************************************************************


THURSDAY FEBRUARY 15th 2024


NO COMPETITION


*************************************************************************


THURSDAY FEBRUARY 8th 2024


NO COMPETITION


*************************************************************************


THURSDAY FEBRUARY 1st 2024


THE MONTHLY SINGLES COMPETITION


24 PLAYERS


JOHN DOES THE TREBLE BY WINNING THE SINGLES COMPETITION, THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITON AND HAVING A "TWO"!
PAUL RAINFORD, JOHN WATERHOUSE AND GORDON HOWARD (Team winners with 51 points)




THE WINNER OF THE SINGLES COMPETITION:- JOHN WATERHOUSE (20 points cpo)


SECOND:- John Wood (20 points cpo)

THIRD:- Clive Newton (20 points)

FOURTH:- Ken Lunn (18 points)





TWO'S PRIZE:- JOHN WATERHOUSE AND JOHN WOOD



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS



*************************************************************************


THURSDAY JANUARY 25th 2024


3 MAN TEXAS SCRAMBLE


22 PLAYERS


THE WINNING THREESOME
MARTIN STIMSON, PAUL STREET AND JOHN SMITH (38.50 net)



SECOND:- Paul Rainford, Stuart Wagstaffe and John Waterhouse (38.75 net)

THIRD:- John Billington, Gordon Howard and Chris Jones (39.50 net)





TEAM TWO'S PRIZE:- JOHN SMITH, MARTIN STIMSON AND PAUL STREET



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS



*************************************************************************


THURSDAY JANUARY 18th 2024


NO COMPETITION



A LOOK BACK TO JANUARY 2013, A BRIGHT AND SUNNY DAY WITH NO SNOW...

IT WAS THE DELAYED PLAYING OF THE 2012 COMMEMORATIVE CUP





'




*************************************************************************


THURSDAY JANUARY 11th 2024


THE MONTHLY SINGLES COMPETITION


23 PLAYERS


THE WINNER
JOHN BILLINGTON (20 POINTS)



SECOND:- Dave Taylor (19 points)

THIRD:- Gordon Howard (18 points cpo)

FOURTH:- Paul Rainford (18 points)





THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITION WINNERS
GEOFF BEARD, PAUL RAINFORD AND BARRY COTTON (50 POINTS)



TWOS'S PRIZE:- PAUL RAINFORD



THE WINNER OF THE NAME CARD :- THE GEMS



*************************************************************************


THURSDAY JANUARY 4th 2024


NO COMPETITION


*************************************************************************


THURSDAY DECEMBER 28th 2023


NO COMPETITION


*************************************************************************


THURSDAY DECEMBER 21st 2023


NO COMPETITION


*************************************************************************


TUESDAY DECEMBER 19th 2023


AT OUR ANNUAL DINNER WE PARTICULARLY REMEMBER FORMER GEMS WHO ARE SADLY NO LONGER WITH US.

THE PICTURES BELOW WILL HOPEFULLY BRING BACK SOME HAPPY MEMORIES.



'


'


'


'


'


'


'


'


*************************************************************************


THURSDAY DECEMBER 14th 2023


THE COMMEMORATIVE CUP (PLAYED IN THE MEMORY OF FORMER GEMS MEMBERS)


32 PLAYERS


THE WINNING PAIR
PAUL STREET AND STUART WAGSTAFFE (23 points cpo)




SECOND:- Paul Rainford and Dave Taylor (23 points)

THIRD:- John Billington and Martin Stimson (22 points)

FOURTH:- Charlie Middlewood and John Wood (21 points cpo)

FIFTH:- Barry Cotton and Mike Smith (21 points)





'NEAREST-THE-PIN' PRIZE:- JOHN BILLINGTON



TEAM TWOS'S PRIZE:- PAUL RAINFORD AND DAVE TAYLOR



THE WINNER OF THE NAME CARD :- GEOFF ALLEN







THE HANDOVER....
THE NEW CAPTAIN, MARTIN STIMSON (L) and OUTGOING CAPTAIN, JACK ROBERTS





THE NEW 'DEREK SAUNDERS SHIELD'
BARRY LEWIS, ON BEHALF OF THE SAUNDERS FAMILY, WITH PAUL STREET (L) THE 2022 WINNER AND BRIAN SPARY (R) THE 2023 WINNER





THE GEMS GOLFER OF THE YEAR 2023
JOHN BILLINGTON WITH THE HOBSON BALL TROPHY





THE 'BRIAN RADCLIFFE TROPHY' WINNER
GEOFF BEARD





*************************************************************************


THURSDAY DECEMBER 7th 2023


THE MONTHLY SINGLES COMPETITION


GORDON DOES THE DOUBLE.....


GORDON HOWARD WINS THE SINGLES COMPETITION WITH 18 POINTS AND THE SUBSIDIARY TEAM COMPETITON WITH VIC BROWN AND GEOFF ALLEN (47 POINTS)




SECOND:- Paul Street (17 points)

THIRD:- Brian Allen (16 points)





TWOS'S PRIZE:- JOHN BILLINGTON



THE WINNER OF THE NAME CARD :- JACK ROBERTS


*************************************************************************


THURSDAY NOVEMBER 30th 2023


4 BALL BETTERBALL


18 HARDY SOULS


THE WINNING DUO
GEOFF BEARD AND BRIAN SPARY (19 points)




SECOND:- Paul Rainford and John Waterhouse (18 points)

THIRD:- Barry Cotton and Keith Jackson (17 points)

FOURTH:- The Brothers Best (15 points)





THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- KEITH JACKSON


*************************************************************************


THURSDAY NOVEMBER 23rd 2023


4 BALL BETTERBALL


24 PLAYERS


THE WINNING PAIR
ALLAN FROST AND BRIAN BEST (19 points cpo)




SECOND:- Brian Allen and John Smith (19 points)

THIRD:- Geoff Beard and Barry Cotton (18 points cpo)

FOURTH:- Paul Rainford and John Waterhouse (18 points)





THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PAT GREENE




THURSDAY NOVEMBER 16th 2023


3 MAN TEAM (2 TO SCORE)


23 PLAYERS


THE WINNING TEAM :- GEOFF BEARD, BARRY COTTON AND DAVE TAYLOR (46 POINTS)


SECOND :- Geoff Allen, Gordon Howard and Paul Street (39 points)

THIRD:- Paul Rainford and John Waterhouse (38 points)

FOURTH:- Vic Brown, Allan Frost and John Wood (36 points)




"TWO'S" PRIZE: - MIKE SMITH AND JOHN WOOD



THE WINNER OF THE NAME CARD :- PAUL RAINFORD


*************************************************************************


THURSDAY NOVEMBER 9th 2023


3 MAN TEXAS SCRAMBLE


22 PLAYERS


THE WINNING TRIO :- MIKE SMITH, MARTIN STIMSON AND JOHN WOOD (36.50 net)


SECOND :- Geoff Allen, Allan Frost and Gordon Howard (40.25 net)

THIRD:- Mike MacCafferty, Paul Street and Dave Taylor (40.75 net)




THERE WERE NO "TWO'S"



THE WINNER OF THE NAME CARD :- BARRY COTTON




THURSDAY NOVEMBER 2nd 2023


SINGLES COMPETITION


16 PLAYERS


JOHN DOES THE DOUBLE
JOHN WATERHOUSE (CENTRE) WINS THE SINGLES COMPETITION, AND THE TEAM COMPETITION WITH STUART WAGSTAFFE AND TREVOR CASH (50 POINTS)



THE SINGLES COMPETITION:-

WINNER :- JOHN WATERHOUSE (21 points)


SECOND :- Stuart Wagstaffe (20 points)

THIRD:- Allan Frost (16 points)

FOURTH:- Pat Greene (15 points)

FIFTH:- Ken Lunn (14 points)




"TWO'S" PRIZE: - STUART WAGSTAFFE



THE WINNER OF THE NAME CARD :- CHARLIE MIDDLEWOOD


*************************************************************************